محصولات گروه صنعتی صمدی

ورق روغنی

این ورق در واقع اصطلاح عامیانه ورق هایی هستند که با تکنولوژی نورد سرد تولید می شوند و با توجه به کیفیت بالای ظاهری در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق های فولادی به دو صورت کلی نورد سرد و نورد گرم تولید می شوند. ورق‌ نورد سرد یا همان ورق‌ روغنی، ورق های هستند که طی فرآیندی ورق با ضخامت بالا توسط نورد به ضخامت پایین تر تبدیل می شوند. در این فرآیند به دلیل استفاده از نورد سرد، از کیفیت ظاهری بالایی برخوردار هستند؛ به همین دلیل بیشتر در کارهای مربوط به ظاهر مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع نامگذاری این نوع ورق ها به ورق  روغنی نیز به دلیل کیفیت بالای شکل ظاهری آن ها می باشد.

ورق روغنی (ورق سرد) از ورق سیاه ( ورق گرم ) تولید می شود؛ معمولاً از ورق سیاهی که دارای کربن کمی است. ورق سیاه ابتدا اسید شویی شده تا پولک های سطحی ورق که سیاه رنگ است پاکسازی شود و سپس طی چندین مرحله نوردکاری سرد تبدیل به ورق روغنی می شود. به عنوان مثال، برای تولید ورق های روغنی به ضخامت ۲ میلیمتر از ورق سیاه با ضخامت ۳ میلیمتری استفاده می شود. ورق روغنی تولید شده می تواند ویژگی های متفاوتی داشته باشد که بسته به عناصر موجود در آن است؛ یعنی درصد کربن، منگنز، تیتانیوم و سایر عناصر. ورق‌های روغنی در ابعاد و اندازه‌های مختلف در بازار وجود دارند که در حالت استاندارد ضخامت آنها معمولاً بین ۰.۰۳ تا ۳ میلی‌متر بوده و عرض آنها حدود ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی‌متر است.

 

از صفحات مرتبط بازدید کنید: 

ورق طرح سفال ایتالیایی

یونولیت

کاربردهای محصول
  • لوازم خانگی

  • صنعت خودروسازی

  • مبلمان اداری

  • ساخت انواع قفسه

  • ساخت مخازن فلزی

  • ساخت پانل های غیر قابل انعطاف

  • نقاشی قطعات (دارای سطحی شفاف که امکان اجرای عملیات رنگ کاری با کیفیت بالا را ممکن می کند)

 

مزایای محصول

امتیاز بسیار ویژه این نوع ورق های فولادی این است که در برابر فشارهای بسیار بالا، مقاومت فوق العاده ای دارد. مهندسان و طراحان معماری و ساختمان، از همین ویژگی استفاده کرده و سازه هایی را طراحی می کنند که بسیار قدرتمند است؛ این سازه در عمل، نیازمند متریال کمتر برای تحمل وزن های بالاست. تولید ورق با استفاده از نورد سرد، بسیار سریع تر و ارزان تر از دیگر روش های تولید ورق است. روش نورد سرد در تهیه محصولات با پرداخت سطح خوب، ابعاد دقیق و در مواردی که کیفیت ظاهری محصول از اهمیت بالایی برخوردار است، کاربرد دارد.

ورق‌های نورد سرد یا همان ورق‌های روغنی پایه و اساس تولید ورق‌های گالوانیزه (ورق سفید) می‌باشند. ورق‌های رنگی گالوانیزه که به ورق‌های رنگی در بازار معروف هستند، از ورق گالوانیزه خام بوجود می‌آیند. ورق‌های روغنی از وزن استاندارد ویژه برخوردار بوده که تقریباً با وزن آهن معمولی یکی می‌باشد.

ویژگی های محصول

این ورق ها رنگ بندی بسیار متنوعی دارند و سایز آن ها هم با توجه به کاربردی که دارند متغیر است و معمولاً لعاب کاری شده هستند و تمام این موارد به صورت دسته جمعی باعث شدند که یکی از پرکاربردترین ورق هایی که در صنعت استفاده می شود ورق های فولادی سرد باشند.

ورق های روغنی در بازار در ضخامت های مختلفی عرضه می شوند که معمولاً از 0.3 میلی متر تا 3 میلی متر قابل عرضه هستند و به خریداران ارائه می شوند که عرض آنها هم معمولاً از 1 متر تا 1.25 متر است.